Mgr inż. architekt Joanna Czarnecka ukończyła studia z zakresu architektury na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Brandenburgische Technische Universität, Cottbus (Niemcy). W okresie studiów aktywnie zdobywała doświadczenie zawodowe w biurach architektonicznych na terenie Polski, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Uczestniczyła także w wakacyjnym stażu na budowie w ośrodku architektury ekologicznej w Cantercel we Francji.

Po ukończeniu studiów, w latach 2006-2008, podjęła pracę w firmie Warbud S.A. na stanowisku inżyniera budowy, gdzie posiadaną wiedzę i praktykę projektową, miała okazję skonfrontować z praktyką wykonawczą. Od 2008 roku pracowała w kilku poznańskich biurach architektonicznych, gdzie uczestniczyła w opracowywaniu projektów budowlanych i wykonawczych dla obiektów o różnym przeznaczeniu, w tym także wielkogabarytowych. W 2009 roku zdała egzamin na uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Jest członkiem Izby Architektonicznej oraz SARP-u.

Od roku 2013 prowadzi własną firmę „JC Architekci”, w której stara się rozwijać własną wizję architektury, wykorzystując zdobyte wcześniej doświadczenie.